Povrhovú úpravu dverí môžeme rozdeliť do kategórií: fólia, laminát soft, laminát CPL, striekané dvere a v poslednom období čoraz obľúbenejšie EBC dvere. Popíšeme si teda podrobnejšie jednotlivé typy.

Najlacnejší povrch je fóliovaný, a to je aasi jediná výhoda. aby sme si uvedomili negatíva fóliovaného povrchu, treba si uvedomiť, že sa jedná o MDF dosku, na ktorú je nalepený tenký dekoračný papier, z toho vyplýva nízk odolnosť voči škrabancom, mechanickému poškodeniu, farebná nestálosť. V neposlednom rade ú z dlhodobého hľadiska náchyylné na zvýšenú vlhkosť (hlavne kúpeľňa). Fóliované dvere navyše u dnes strácajú cenovú výhodu oproti laminátovému povrrchu, keď si uvedomíte, že cena montáže a kľučky je totožná s cenou kvalitnejšieho laminátu, tak úspora cca 20% nákladov sa z dlhodobého hľadiska pri oveľa nižšej životnosti fóliovaných dverí nemusí vyplatiť.

Týmto prejdime k povrchovej úprave soft CPL, dverám, ktoré sa typycky používajú pri rámových dverách. Oproti rámovým dverám z fólie je odolnejší voči oderu a vyblednutiu a ak má zákazník záujem o rámové dvere, tak soft CPL by mala byť jasná voľba. Soft CPl tvorí akýsi medzičlánok medzi povrchovou úpravou z fólie a kvalitnejším laminátom CPL.

Prečo je laminát CPL tak obľúbený medzi našimi zákazníkmi a tvorí gro predaja? Jedná sa o vrstvu o hrúbke 0,4mm nalepenú pod tlakom na MDF dosku, čím sa získa hladký povrch, jednoduchý na údržbu, mechanickú záťaž, farebnú stálosť, odolnosť voči vlhkosti, v neposlednom rade majú niektoré typy 3D efekty imitujúce drevo, čo je dizajnovo veľmi zaujímavé. Jednoducho laminát CPL je top z hľadiska pomeru cena/výkon.

Ďalším obľúbeným povrchom je akrylový nástrek, kde sa typycky v modelovej rade Quatro spája dobrá mechanická odolnosť s matným lakom vysokej belosti, ktorý dobre odoláva vlhkému prostrediu.

Na záver musíme spomenúť našu stále novú hviezdu, EBC dvere. Ich povrch je tvrdený elektronovým lúčom a polymerizáciou hmôt na báze akrylátu, čo tvorí krásny hladký biely pololesk a to všetko za prekvapujúco dobrú cenu. Je to voľba aj pre veľmi náročných zákazníkov, ide to jedinečný dizajnový prvok v interiéri, ktorý neomrzí a vydrží skoro všetko :)

Nezmienili sme sa o ďalších povrchových úpravách, a to HPL dvere, dyhy, masív, o ktorých si napíšeme v samostatnom článku.

Product added to wishlist
Product added to compare.

Tento web používa súbory cookies nevyhnutné na správne fungovanie webstránky a jej funkcionalitu pre užívateľov.